Frymëzim nga George Floyd; Shpërthen dhuna në Paris për vrasjen e të riut me ngjyrë nga policia në 2016

Frymëzim nga George Floyd; Shpërthen dhuna në Paris për vrasjen e të riut me ngjyrë nga policia në 2016

Rreth 20,000 protestues kanë demonstruar dhunshëm mbrëmë në Paris në kujtim të vrasjes në 2016 të një të riu me ngjyrë në duart e policisë franceze, teksa sloganet e pankartat reflektonin protestat për vrasjen e George Floyd në SHBA.

Shpejt protesta franceze u kthye në turbullirë të dhunshme teksa njerëzit ndezën zjarre në sheshin para gjykatës Tribunal de Paris dhe policia përdori gaz lotsjellës e plumba gome kundër demonstruesve demonstruesve.

Protestat nisën pas publikimit të dy raporteve të ndryshme mjekësore mbi vdekjen e 24 vjeçarit Adama Traore, 24-vjeçari me ngjyrë që vdiq në korrik 2016 kur tre oficerët që po e arrestonin e mbanin përtokë me të gjithë peshën e trupave të tyre.

Protestuesit brohorisnin, ‘I can’t breathe,’ fjalët e fundit të George Floyd para se të vdiste në Minneapolis në SHBA.

Policia franceze përdori gaz lotsjellës ndërsa protestuesit reaguan duke goditur me gurë e fishekzjarre në bulevardin Boulevard Périphérique në kryeqytet, ku bllokuan qarkullimin dhe hipën mbi kamionë.
Tensione shpërthyen gjithashtu në qytetin jugor Marseille ku u grumbulluan disa mijëra protestues.

Transmeton Top Channel

Copy link
Powered by Social Snap